Yin Yoga

Yin Yoga, aktif olarak yapılan kasları ve kemikleri güçlendirme hedefinde olan Hatha yoganın aksine, pozlar arası aktif bir geçiş yapmadığımız, daha çok oturarak ve yatarak deneyimlediğimiz ve pozlarda birkaç dakika kalınarak yaptığımız meditatif bir yoga türüdür. Eklemlere, fasya olarak da bilinen bağ dokulara ve vücudun genel olarak esnemesine odaklanarak bedeni gevşetip rahatlatır. Hareketsizlik ve bedensel hislerin olmaması ile zihnin de rahatlamasına yardımcı olur, bedendeki enerjinin dengelenmesini teşvik eder. Eklemlerin esnekliğini ve gücünü arttırmayı hedeflediği için hareket kabiliyetini iyileştirir.


Yoga pratiğine yin bir hal katmak, hayatta karşılaştığımız zorlayıcı haller ile hayatın daha yumuşak ve meditatif hallerini birleştirir ve bizi fiziksel, duygusal ve zihinsel denge ile tanıştırır. Yin yoga iç dünyamıza doğru girmemize ve yönümüzü yeniden bulmamıza yardımcı olabilir. hiç ummadığımız bir şekilde fiziksel bedenimizi de etkilediğine şahitlik ederiz. Basit gibi görünür. Aktif bir hareket olmadığı için de aslında basittir ama zorlayıcıdır da. Yin yoga pratik edene, tam şu anda, burada, gerçekte olan bitene dair dikkatimizi verebileceğimiz pek çok durma ve dinlenme fırsatı sunar. 


Hatha yoga, Ashtanga yoga gibi yang yoga uygulamaları ilk olarak kasları güçlendirmeyi ve uzatmayı hedefler. Buna zıt olarak, yin yoga uygulamaları ise temelde sabit olarak kalınarak ve pek çok kas grubunun yumuşamasına izin vererek ve aynı zamanda iskeletimizi agresif olmadan ayırıp ve doğru basınç uygulayarak esnemesine hedeflemektedir. Yin yoga uygulaması için oldukça basit ve etkili 3 prensip vardır. 

  • Pozun için girerek uygun bir derinliğe yerleşin. 
  • Hareket etmeden kalmayı araştırın. 
  • Pozun içinde bir süre kalın.