Yükselen Burç Nedir?

dogum saati bulma danismanligi

“Doğum haritanızı yorumlatmak Evrenden nüfus kâğıdı almaya benzer.” - Trissie Callan

Yükselen burç ile Güneş Burcu arasındaki fark sanıyorum en sık sorulan soruların başında geliyor. Hatta ve aslında birçok kişi “Burcun ne? Benim burcum Yengeç” derken aslında astroloji haritalarında Güneş’in bulunduğu burcu söylediklerinin de farkında değiller. Evet, doğduğunuz zaman Güneş’in bulunduğu burç sizin “burcum” dediğiniz güneş burcunuz. Ve güneş burcu sizin motivasyonunuzu, bu hayatta tekâmül yolculuğunuz boyunca parlatmanız gereken alanı ve nasıl parlatacağınızı, egonuzu, canlılığınızı, animusu yani eril yönünüzü temsil eder, gösterir. Ay burcu, duygusal nitelikleri, animayı, yani kadınsı yönü temsil eder. Ama bugün bundan bahsetmeyeceğim. Konumuz yükselen burç. 

Yükselen burç kişinin doğduğu yer ve saat ile yakından alakalıdır. Tam doğduğun anda ve konumda ufkun doğu tarafından yükselen burç takımyıldızı hangisi ise senin yükselen burcun da odur. Jeanne Avery “İnsanın dünya düzlemine girişi, başlangıcı belirleyen anıdır” der Yükselen için.

Yükselen burcun ufukla aynı anlama geldiğini bilirsek, kişinin ufkunu ve bakış açısını da tanımladığını kavramış oluruz. Yükselen burç haritanın ve hayatın başlangıç noktasıdır. Dünyaya gelişi temsil eder. Kişinin görüntüsünün, karakterinin ve çocukluk koşullarının belirleyicisidir. Yükselen burç kişinin ilk nefesini aldığında varlığının bir parçası olacak olan etkileri tanımladığı için haritanın en önemli bölümüdür. Kişinin yaşamında, Dünya'dan geçerken kullanacağı aracı gösterir. 

Kişinin hayata bakış açısını belirleyen yükselen burçtur. Bir grup insan bir cismin çevresinde toplanıp o cisme bakar ancak hepsi de cismin değişik yönlerini görür. Cisim aynıdır ama herkesin bakış açısı farklıdır. Doğum tarzımız, çevremiz, çocukluk koşullarımız kendimize özgü bir bakış açısını belirler. İnsan bütün bu koşulların toplamının bir sonucudur. Yükselen burç bu koşulları, insanın bu koşullarla ilişkili kararlarını anlatır. Daha da önemlisi, kişinin doğum anında verdiği, hayatta kalmakla ilgili kararları gösterir.

Adeta kişinin kendi etrafında ördüğü bir duvarı temsil eder aslında. Arkasına gizlenilen bir maske gibidir. Kişinin başkalarının görmesine izin verdiği halidir çünkü. Çünkü o yaşamı sürdürmenin peşindedir. Bazen de (Güneş burcunun tanımladığı) gerçek kimliği gözetir. Kişinin çevresindeki koşulları nasıl algıladığını, kendi işine en çok yarayacak şeyleri nasıl seçtiğini açığa çıkarır. İnsanın üstesinden gelmek zorunda olduğu durumlarda kullanmak üzere geliştirdiği teknikler hakkında bilgi verir. 

Ayrıca fiziksel yapımız hakkında bilgi verir. Fiziksel yapımız bizi diğer insanlardan ayıran ve koruyan bir bölme gibidir. Çünkü çoğu zaman bir insanın dışarı sunduğu kişilik, en içte gizli gerçek kişiliğinden oldukça farklıdır. Kişi kendisini çevreleyen engeller, duvarlar olduğuna inandığı sürece, kendisini korumaya ihtiyaç duyduğu sürece, görünen kişiliğin arkasına “saklanacaktır”. İnsan kendini iş veya özel yaşamında güvende hissetmediği zamanlarda otomatik olarak yükselen burcunun tanımladığı davranış biçimlerini sergiler. 

İnsanın potansiyelleriyle uyumlu bir hayat sürmesi ulaşılması zor bir hedeftir, ama bu hedefle ilgili kararı - ne zaman, nerede, nasıl olacağını - yine kişinin kendisi verecektir. Astroloji kişinin en iyi enerjisi ile ilişki kurması ve potansiyellerinin farkına varması için onu yüreklendirmenin yollarından biridir.

Doğum saatinizi dakikasıyla öğrenmek ve yükselen burcunuzu keşfetmek istiyorsanız, rektifikasyon ( doğum saati bulma )danışmanlığı sonrası, artık doğum haritanıza ulaşabileceksiniz!