Hatha Yoga Nedir?

hatha yoga

Hatha yoga, yogi Swatmarama tarafından 15. yy’ da Hindistan’ da başlatılan Raja yoganın birkoludur. Ha-Tha yani güneş ve ayın birleşmesinden oluşmuş, birlikte yazıldığında güçlü anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir. 

Esasını Asanalar (duruşlar) ve Pranayamalardan (nefes teknikleri) alır. Seansları 45-90 dakika olup nefes egzersizleri, fiziksel duruşlar ve meditasyondan oluşur. Amaç vücudu bedensel ve zihinsel olarak güçlendirmek ve arındırmaktır. Zaten güçlenmenin emek istediğini anlatmak için Hatha adını almıştır. Beden hiçbir zaman zihinden ayrı düşünülemez. Yoga her zaman bu iki olguyu bütün olarak düşünür ve bütünsel şifaya inanır.

           Hatha yoganın bugünkü anlayışa kavuşması 1000 yıl kadar sürse de artık Doğuda olduğu gibi Batıda da bütünsel bir şifa olduğu keşfedilmiştir. O kadar ki bilimsel araştırmalara dahi konu olmuş, birçok yararlı etkileri olduğu kanıtlanmıştır. 

           Hatha yoganın birincil faydası denge yani beden ve zihnin dengede kalmasıdır. Denge bizim güçlenmemizi sağlarken, vücut esnekliğimiz ve konsantrasyonumuz da artarak genel sağlığımıza katkıda bulunur. Yoganın diğer kolları gibi stresi azaltarak bel ve sırt ağrılarından kurtulmamızı sağlar.

Bugün modern tıp da stresin sırt kaslarında kasılmaya sebep olarak omurga rahatsızlıklarına yol açtığını kanıtlamıştır. Hatha yoga ile vücut çok fazla zorlanmadan, sakatlanmadan kondisyon kazanırken, günlük hayatta faal kullanılmayan kaslar da güçlenerek ve esnetilerek rahatlama sağlanır.

Kasların boyu uzarken doğru duruş ve düzgün bir postür elde edilir. Düzgün postür ise hem daha genç bir görünüm sağlar hem de duruş bozukluklarına bağlı ağrıları engeller. Hatha yoga düzenli yapıldığında depresyon ve kaygı bozukluklarında iyileşmeye yardımcı olur. 

         Hatha yoganın bir diğer önemli faydası da uyku kalitesini artırmasıdır. Bugün artık tüm dünyada uyku kalitesinin, genel sağlık, depresyon ve obezite gibi hastalıklarda çok önemli bir  rol oynadığı kabul edilmiştir. Sağlıkta en önemli ayaklardan biri kaliteli uykudur. Uyku bozukluğu, kalp krizi gibi hastalıklara yol açabildiği gibi kilo verememenin dolayısıyla obezitenin sebeplerinden biridir.

           Hatha yoga ile arındırma sonrasında stresin azaldığı ve daha dingin bir zihne sahip olduğumuz gözlenmiştir. Kendini, bedenini, gücünü farketmek yaşama dair olumlu düşünceleri artırırken, çevresindekilere de olumlu etkileri yansır. Başlamak için hiçbir zaman geç değildir. Ya açık havada çimenden bir mat ya da evdeki matınla başlayabilirsin.

Hadi, şimdi ilk adımı at ve kendin için bir şey yap.